מעורבות הנוטריון בעת רכישת נכס מקרקעין
דב דוניץ 16.07.20 מקרקעין

מעורבות הנוטריון בעת רכישת נכס מקרקעין

ייפוי כוח לעורך הדין של הקבלן

רוכשים נכס מקרקעין? מזל טוב! עכשיו אתם רק צריכים לאתר נוטריון מומחה שיחתום לכם על אישורים הכרחיים. רכשתם דירה מקבלן? תידרשו למסור לעורך הדין של הקבלן ייפוי כוח נוטריוני. כך יוכלו עורכי הדין לבצע רישום מקרקעין בלשכת הרישום בלי לפנות אליכם הרוכשים שוב ושוב לצורך אישורים שונים המצריכים את החתימה שלכם. יוצא שעורכי הדין של הקבלן מקבלים ייפוי כוח על מנת לחתום על אישורים ומסמכים שיאפשרו להעביר את הנכס על שמכם בלשכת רישום המקרקעין. נשמע מסובך? האמת שזה פשוט יותר ממה שאתם חושבים. כל מה שנדרש לכם הוא לחפש נוטריון אמין ולבקש את חתימתו שמשמשת אסמכתא שלא ניתנת לביטול. 

 

ייפוי כוח לבנק

לוקחים משכנתא מהבנק? גם במקרה כזה תידרשו להגיש ייפוי כוח נוטריוני, הפעם לבנק. הבנק צריך את הייפוי המדובר כדי להבטיח לעצמו את כספכם. אם לא תעמדו בהחזרת התשלומים לצורך משכנתא כפי שקבעתם בחוזה, יוכל הבנק לפעול למען שעבוד הנכס, למען מתן אזהרה ולמען רישום בטאבו, אך אל חשש. הבנק לא ממהר להפעיל סנקציות ובטח שלא לחרוג מהמוסכם על כל הצדדים כפי שנחתם במעמד החוזה, ואחרי הכל זה די הגיוני שהבנק ירצה להבטיח את עצמו לאחר נתינת כספי המשכנתא בסכומים גבוהים למדי.  חוק הנוטריונים הוא החוק הקובע כי ייפוי כוח של נוטריון יאפשר לבנק לישון בשקט בלילה, ולכם – לפעול על פי החוק. כאמור, ללא ייפוי כוח נוטריוני לא תהיו זכאים למשכנתא, אין כאן עניין של לעגל פינות. עליכם לפעול בהתאם לכללי הבנק כדי להבטיח לעצמכם כספי משכנתא הנחוצים לקניית הנכס. 

  

מפגש פנים מול פנים עם הנוטריון 

כשאתם פונים לנוטריון לצורך חתימתו אתם חייבים להגיע אליו בעצמכם, ואם יש עוד הנוגעים בדבר המשכנתא לצורך רכישת הנכס יצטרכו כולם להגיע למעמד החתימה מהסיבה הפשוטה – החתימה של הנוטריון היא כאמור בעלת תוקף משפטי ובעלת משקל רב. לא ניתן לבטל את חתימת הנוטריון, עד כדי כך אפשר להבין את משמעות החתימה ואת המעמד המחייב גם אתכם, על כן אתם נדרשים להגיע ולפגוש פנים מול פנים את הנוטריון לצורך זיהוייכם (לא תוכלו לעשות זאת דרך ה"זום" או ה"וואטסאפ"), להצטייד בתעודת זהות או בדרכון, ובתהליך של חמש עד עשר דקות תצאו עם החתימה הרצויה לקראת השלב הבא. 

 

בחירת הנוטריון המתאים

בחירת נוטריון צריכה להיות בחירה מושכלת. בחרו את הנוטריון שמבין במקרקעין ויכול להדריך ולהנחות אתכם בעת הצורך. אתם הרי זקוקים למומחה כדי שישגיח על התהליך ויוודא שלא פוגעים בזכויות שלכם, חלילה, וזאת מעבר לחתימה הנדרשת למען הקבלן או למען הבנק. החתימה של הנוטריון תהיה ידנית, באמצעות חותמת והטבעה. בחרו עורך דין נוטריוני מומחה, ואל תשכחו שלא כל עורך דין הוא נוטריון, על כן דקדקו בבחירתו. והכי חשוב – מזל טוב לרכישת הנכס. כל אחד ראוי לנכס משלו.

לייעוץ ראשוני עם דב (דובי) דוניץ התקשרו
09-7995599 או שלחו טופס:אולי יעניין אתכם גם:

מאמרים אחרונים