רישיון קבלן
דב דוניץ 06.12.20 חוזים מסחריים

רישיון קבלן

רישיון קבלן הוא רישיון אותו יכול בעל מקצוע לקבל ממשרד הבינוי והשיכון, על מנת לעסוק בעבודה קבלנית. עבודה קבלנית לא חייבת להיות רק בנייה של בתים גרידא, אלא מדובר על עבודה קבלנית בתחומים שונים בתוך עולם בניית הבתים. לדוגמא, גם מסגר וגם איש מקצוע העובד באיטום גגות יכולים, על פניו לקבל רישיון קבלן ממש כמו מהנדס שמפעיל חברת בניה לכל דבר ועניין.

לרישיון קבלן יש משמעות משפטית ומתוך כך גם כלכלית. אדם האוחז ברישיון קבלן הוא בעל אפשרויות רחבות יותר מה שגם מאפשר לו לפתח ולהרחיב את העסק שלו. 

אם אתם רוצים לשמוע עוד על הקריטריונים לקבלת רישיון קבלן, הבירוקרטיה הנלוות לקבלת האישור ופרטים נוספים שחשוב לשים עליהם דגש, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא. 

מה הקריטריונים לקבלת רישיון קבלן

  1. מהנדס ואדריכל: במידה ומדובר במהנדס או אדריכל להם וותק של שנתיים בענף הבנייה, הם זכאים לקבלת רישיון קבלן. 
  2. מי שסיים לימודים במוסד מוכר להנדסאים או טכנאים: בוגר אחד המוסדות המוכרים להנדסאים או טכנאים יכול לקבל רישיון קבלן במידה ובמהלך שמונה השנים שלפני קבלת הרישיון הוא עסק, לפחות ארבע שנים, בענף הבנייה בפועל. 
  3. מנהלי עבודה: מנהלי עבודה, שבמהלך שש שנים מתוך שתים עשרה השנה שקדמו להוצאת הרישיון, היו מנהלי עבודה בשטח, יכולים גם הם לקבל רישיון קבלן. 

כאמור, כאשר אנו מדברים על רישיון קבלן וענף הבניה אנו מדברים על סוגי עיסוק שונים בתוך התחום. מי שעוסק בשלד של הבנה יכול להיות בעל רישיון קבלן וכמו כן גם בעל המקצוע האמון על צביעת המבנה. 

אבל, חשוב לזכור כי יש בעלי מקצוע החייבים רישיון קבלן כדי לעסוק בתחום למרות אלו שלא חייבים רישיון קבלן כדי לעסוק במקצוע שלהם. כמו במקרה של בעל המקצוע האחראי לשלד של הבניין. לעומת זאת, הצבעי יוכל ליהנות מהפריוויליגיה המתלווה למי שמוגדר כאיש מקצוע קבוע בחוק על אף שהוא לא חייב את התעודה הזו.

איך נכנסים לתהליך של קבלת רישיון קבלן 

כדי להיכנס לתוך התהליך עליכם להגיש בקשה לקבלה ל- 'רשם הקבלנים'. מדובר על תהליך של שנתיים שבמהלכו הוועדה הבוחנת את הקבלן רשאית להזמין אותו לדיון ולבחון את צורת העבודה שלו. 

שימו לב: כאמור, לכל מקרה קריטריונים שונים לקבלת רישיון קבלן. ככל שההשכלה שרכשתם מוכרת וכביכול, 'בעלת יוקרה', כך התהליך שתצטרכו לעבור יהיה קל ופשוט יותר. לעומת זאת, אם אתם מגיעים בדרך לא שגרתית למעמד של קבלת רישיון קבלן, שימו לב שאתם לא מפספסים אף פרט. 

אל תשכחו לברר היטב מה הקריטריונים הרלוונטיים לגביכם, הקפידו לצרף לבקשה את כל המסמכים המתאימים והיו מוכנים לדרך ארוכה. 

אל תשכחו כי ניתן לפסול את הבקשה שלכם במידה ומשהו מאופן הגבייה שלכם מתבצע בצורה לא חוקית. כך שההמלצה היא, לא לשכוח לשים לב לכל הפרטים רגע לפני הגשת הבקשה. 
לעוד מידע פנו אלינו – התקווה רישיון קבלן

לייעוץ ראשוני עם דב (דובי) דוניץ התקשרו
09-7995599 או שלחו טופס:אולי יעניין אתכם גם:

מאמרים אחרונים