דגשים חשובים לפני חתימה על הסכם שכירות
felix 22.12.21 כללי

דגשים חשובים לפני חתימה על הסכם שכירות

בשנים האחרונות, אפשר לראות שטרנד הדירות להשקעה רק התחזק יותר ויותר. בעלי הדירות נהנים מתשלום שכירות וכמו כן מעלייה בערך הדירה שיש בבעלותם. מה שכן, יש לפעמים מצבים בלתי נמנעים הקשורים לחיכוכים עם השוכרים. על כן, ריכזנו עבורכם רשימה צעדים שכדאי ליישם כאשר אתם משכירים דירה. מוכנים? אנחנו מתחילים!

בדיקות שמומלץ לבצע לפני השכרת הדירה

יש לבדוק מספר דברים:

-מצבו הכלכלי של השוכר – ניתן לבצע זאת על ידי עיון בתלושי השכר שלו. כמו כן, בהתאם לפרטי חשבון הבנק שלו, אפשר לדעת האם הוא בעל חשבון בנק מוגבל. רשימה של חשבונות מוגבלים מופיעה באתר האינטרנט של בנק ישראל.

-מטרת השכירות – האם השוכר משתמש בדירה לצורך מגורים או לצורך מטרות עסקיות. 

הסכם שכירות 

מומלץ שההסכם ינוסח על ידי עורך דין העוסק בתחום המקרקעין, במיוחד אם מדובר על השכרת דירות יוקרה בהרצליה או בכל עיר אחרת ובכלל בהשכרת כל דירה ולאו דווקא דירה יוקרתית.
מדובר על איש מקצוע שיש לו ניסיון רב בניסוחים הסכמים מסוג זה. כמו כן, הוא גם ידאג לשלב סעיפים בהסכם אשר מטרתם תהיה להגן על המשכיר וגם למנוע חיכוכים עם השוכרים. להסכם השכירות, יצורף גם פרוטוקול מסירת דירה. זה יציין את מצב הדירה וכמו כן את מצב הריהוט הנמצא בה. 

ערבויות ובטחונות של שוכר דירה

מלבד דמי השכירות, יש גם לדרוש מהשוכר ערבויות להבטחת התשלומים וכמו כן למקרה של נזק בדירה, הפרה של הסכם השכירות או אי פינוי במועד. על איזה ערבויות מדובר?

-כתב ערבות בהשכרת דירה – יש להחתים שני ערבים ויש לזהותם על ידי תעודות זהות. כמו כן, מומלץ גם לשמור צילומים של תעודות הזהות שלהם ובמידת הצורך,

אפשר גם לעיין בתלושי המשכורת שלהם.

-ערבות בנקאית – מדובר על ערבות שהיא שוות ערך לכסף מזומן. מבחינת דרגת הביטחון למשכיר, מדובר על החזקה ביותר. למעשה, הבנק ערב לכל ההתחייבויות של השוכר. כאן נציין שעל מנת להוציא ערבות בנקאית, יש להוציא סכום כסף לא מבוטל. על כן, יש מקרים בהם קשה למצוא שוכרים שיהיו מוכנים לשלם על הערבות הזאת. מנגד, יש בעלי דירות שלא מוכנים לוותר על הערבות הזאת ומוכנים לשלם עליה מכספם.

-שטר חוב/צ'ק ביטחון – מומלץ להחתים את השוכר ושני ערבים נוספים על שטר חוב. הסכום על השטר ישתנה בהתאם למחיר הדירה, האזור, הביקוש לשכירות וכו'. שטר החוב יופקד אצל משכיר הדירה עד להחזרת הדירה במצב תקין ופינוייה במועד המצוין בהסכם השכירות. במידה ויהיו בעיות, הרי ששטר החוב יוגש לסניף הוצאה לפועל וימומש על ידי בעל הדירה.

צ'קים פתוחים בהשכרת דירה וזאת לצורך הבטחת התשלומים השוטפים

בעל הדירה יכול לבקש מהשוכרים צ'קים פתוחים לפקודת כל מיני רשויות כמו, חברת החשמל, חברת הגז, וועד בית וכו'.

ארנונה ומים – החשבונות יהיו על שם השוכר.

חשמל – החשבונות יועברו על שם השוכר. ניתן לעשות זאת באמצעות הטלפון.

ועד בית – כאשר השוכר סיים את חוזה השכירות, יש לבקש אישור מוועד הבית לגבי חובות שיש או אין לשוכר.

לייעוץ ראשוני עם דב (דובי) דוניץ התקשרו
09-7995599 או שלחו טופס:אולי יעניין אתכם גם:

מאמרים אחרונים